Arhitekt tegi ruutmeetrise maja

Berliini arhitekt ja Harz IV Möbel looja Van Bo Le-Mentzel lõi maailma kõige väiksema maja. Hoone nimega „One-Sqm-House“ on täpselt ruutmeetrise pindalaga, kuid tänu pööramismehhanismile muutub see mugavaks magamisasemeks.

Le-Mentzelil oli meeles tema minevik, millest suure osa veetis ta pagenduses ja tänu sotsiaaltoetustele. Nii otsustaski ta luua maja, mis ei võta ruumi ja mida saab igale poole koduna kaasa võtta – maja kõigile, ruutmeeter vabadust.

„Mind on alati skeptiliseks teinud see, kuivõrd me seome oma elukvaliteedi numbritega. Eurode hulk, eurot ruutmeetri kohta,“ ütles autor BMW Guggenheim Lab’le. „Korterit otsides vaatame ikka esimeste asjade seas selle numbreid – mitu tuba, mitu ruutmeetrit? Kuid tegelikult ei räägi ju ruutmeetrid midagi korteri kvaliteedist, lõhnast, aknavaatest või naabritest. Neid asju ei saa numbritesse panna.“

„Niisiis ütlesingi – okei, ma tahan endale üht ruutmeetrit ja et keegi peale minu ei saaks otsustada, mis sellel ruutmeetril toimub. See on ainus ruutmeeter maailmas, mille puhul otsustan ise, kuhu poole pööran akna, kuhu poole avaneb uks või kelle ma endale naabriks valin.

One-Sqm-House struktuuri saab igas ehituspoes saadaval olevate materjalidega kokku panna. La-Mentzel loodab, et leiutis osutub kasulikuks mobiilsete äripindade puhul või lisaruumina inimeste kodudes.

Vaata lisa Designtaxi portaalist.