Stereoskoobist Pandorani: 3D minevik ja olevik

Mis te arvate, mis oli maailma esimene 3D film?

Paljude jaoks meenub kindlasti esmalt imeilus erkroheline džungel planeedil Pandora 2009. aastal linastunud James Cameroni filmis Avatar. Mõned ehk oskavad pakkuda ka 1983. aasta 3D-versiooni menukast linateosest Lõuad.

3D-film

Kuid kas oleksite uskunud, et maailma esimene 3D film linastus tegelikult pea 90 aastat tagasi aastal 1922? Stereoskoopilise filmi “Armastuse jõud” režissöörideks olid Nat G. Deverich ja Harry K. Fairall. Linateos on filmitud Fairfall-I enda toodetud anaglüüfilise tehnikaga. Loomulikult oli tol ajal tegu tõelise tehnoloogilise imega. Filmi vaatamiseks oli tarvis erilisi prille, mille üks klaas oli punane, teine sinine.

3D prillid

Aja jooksul 3D filmid tulid ja läksid ning nende kvaliteet oli pehmelt öeldes nõrk. Publik kannatas tihti peavalude ja iivelduse käes. 3D filmide populaarsus kasvas 1980. aastatel, kui Kanada IMAX tehnoloogia tuli turule uute polariseeritud prillidega, mis on tänaseni kasutusel. Peale 2009. aasta Avatari menu on 3D tehnoloogia suundunud ka teistesse seadmetesse, nagu näiteks telerid ja nutitelefonid.

Käesoleva aasta hilissuvel linastus Lõuna-Korea esimene 3D märul, mille tootmisel kasutati LG Electronics-i FPR Type 3D monitori.