Kust pärinevad meie jaoks juba nii tavalised internetiterminid?

Järgnevalt tutvustame mõningate internetikasutajate jaoks juba tavaliseks muutunud terminite päritolu. Huvitav lugemine kindlasti kõigile!

Küpsised

Cookies (eesti k. küpsised) – Alustame HTTP küpsiste päritolu selgitamist – küpsiseid kasutatakse kasutaja andmete salvestamiseks ning antud teabe kodulehe ja brauseri vaheliseks edastuseks. Samuti kasutatakse küpsiseid kasutaja tuvastamiseks, pakkudes nii lihtsamat juurdepääsu salasõnaga kontrollitud aladele või erinevate kasutaja eelistuste salvestamiseks. Põhjus miks siinkohal kasutatakse sõna „küpsis” tundub tulenema selle võrdlusest õnneküpsistega – Hiina kiirtoidu alla kuuluv magustoit, mis sisaldab endast õnnelausega paberilipikut. Tõenäoliselt olid varased internetiprogrammeerijad vaimustatud programmist, mis võimaldab salvestada infot oma koodi sisse ning leidsid selles sarnasusi õnneküpsistega.

Wiki

Wiki – Nagu te teate või ei tea, siis tähistab wiki internetis omavahel ühendatud ning kasutajate poolt loodud lehtede gruppi. Wikipedia, Encyclopedia Dramatica ning Metapedia on kõik head wiki näited. Kas sõna „wiki” päritolu on üsna lihtne. Nimelt tähendab „wiki” hawaii keeles „kiiret”. Selle looja ning sõna praegusesse konteksti tooja Ward Cunningham ostsutas kunagi, et „wiki” võikski internetis tähendada kiiret ning lihtsat võimalust saada ligi ning manipuleerida erinevate lehtede ning infoga.

Tulemüür

Tulemüür – Tulemüür on seade, mis kaitseb võrku omavolilise sissetungi või manipulatsiooni eest. Päriselus on tulemüür ehitis, mis kaitseb tule leviku ning muu samalaadse võimsa jõu eest. Ka arvutimaailmas pole see miskit väga erinevat. Kuigi, erinevalt leekidest, kaitseb tulemüür arvutit viiruste, häkkerite ning usside (worms) eest.

Jätka lugemist listverse.com veebilehel.