Oscar

Oscar on Ameerika Ühendriikides väljaantav filmiauhind. Ameerika Filmikunsti ja –teaduste Akadeemia tunnustab silmapaistvaid filmiloojaid juba aastast 1929. Esimene kuldmehikeste jagamine toimus Roosevelti hotellis, alates 2002. aastast kolis auhinnagala ümber Kodaki teatrisse.

Oscar

Oscari-kuju on disainitud filmidekoraatori Cedric Gibbonsi poolt. Kuju pikkuseks on 33,9 cm ja see kaalub umbes 3,9 kg. Peamiselt on Oscar tehtud vasest ning niklist, sära annab 24-karaadine kuld, millega mehike on üle valatud. 2009. aasta seisuga on selliseid kujusid välja jagatud 2744 ning nende valmistajaks on 1982. aastast Chicagos asuv firma “R. S. Owens & Co”.

Kuju ametlikuks nimetuseks on siiani Academy Award (akadeemia auhind), ning seda, kust nimi Oscar tulnud on, ei tea täpselt keegi. Kõige levinuma versiooni peategelaseks on Margaret Herrick, kes akadeemia töötajana märkas, et kujuke meenutab vägagi tema onu Oscarit. Hüüdnimi hakkas peagi levima sealsete töötajate seas ning leidis avaliku kasutuse 1939. aastal.

Algselt anti Oscareid välja 15. erinevas kategoorias, praeguseks on see arv kasvanud 24-ni. Enim Oscareid pälvinud filmid on “Ben-Hur“ (1960), “Titanic“ (1998) ning “Sõrmuste isand: Kuninga tagasitulek“ (2004), mis kõik on auhinnatseremoonialt koju toonud lausa 11 Oscarit.