Vikerkaar

Vikerkaar on optiline nähtus, mida põhjustab valguse murdumine, peegeldumine ja difraktsioon veepiiskades. See optiline nähtus on enamasti vihmaga kaasnev ning tekib, kui päike paistab õhus olevatele vihmapiiskadele. Iga piisk on nagu imepisike prisma, mis jaotab päikesevalguse spektrivalguseks.

Vikerkaar

Vikerkaare värvid ülevalt alla vaadatuna on punane, oranž, kollane, roheline, helesinine, tumesinine, lillakas-violett. Kuna värvide meeldejätmine võib mõnikord raskeks osutuda, on rahvasuus levinud värvide meeldejätmiseks lause: Peremees ootab kitselt raha, sulane temalt liha.

Vikerkaart vaadates näeme me tegelikult vihmapiiskades murduvat päikesevalgust, mida on võimelised nägema ka loomad. Vikerkaari võib korraga näha taevas ka mitu. Vahel moodustub peavikerkaarest kõrgemal veel teine lisa vikerkaar, mis on kahvatum ja ümberpööratud värvustega. Mitme vikerkaare puhul nimetatakse peavikerkaareks kõige alumist ning kõiki teisi kõrvalvikerkaarteks.

Vikerkaart on võimalik näha ka siis, kui väljas on udu, kuid siis tekib see veidi kahvatumana ning osa värvusi võib sellisel juhul ka puududa.